• pkp324

Nyt fra formanden. Generalforsamlingen 2020 aflyst.

Kære medlemmer af Volvo 1800 Klub Danmark,


Vi står i denne periode i en helt usædvanlig situation, som nok ingen nogensinde havde forestillet sig. Corona virussen er ”skyllet ind” over os, og landet ligger i dvale. Vi havde jo planlagt vores årlige Generalforsamling i Næstved lørdag d. 2. maj 2020 – den må vi hermed aflyse efter statsministerens seneste udmelding - og reelt set så topper smitten jo sandsynligvis først i maj/juni. I Bestyrelsen ser vi derfor ikke anden udvej end at aflyse, mens tid er, og inden vi får lavet yderligere aftaler med de implicerede parter.

Det er som sagt en helt usædvanlig situation – som vores vedtægter (måske heldigvis) slet ikke tager i betragtning – men mon ikke vi kan ”komme over det” uden at gøre tingene alt for indviklede! Under alle omstændigheder bliver årsregnskabet / status udført som sædvanlig og regnskabet offentliggøres i bladet. Principielt ”kører” den gamle bestyrelse videre, og vi er klar til at springe ind med at få arrangeret nogle træf, lige så snart der bliver mulighed for, at vi kan mødes igen. Det mest positive man kan finde i denne situation er måske, at vi vel sparer i størrelsesordenen 20.000 kr., som jo vil gøre god gavn, når vi skal fejre klubbens 40 års jubilæumstræf i 2021.


Med ønsket til jer alle og jeres familier at I kan holde jer raske.

Og God Påske – den står lige for døren, men bliver nok uden de store sammenkomster.


På Bestyrkelsens vegne Jakob Nittegaard Formand

63 visninger0 kommentarer

Seneste blogindlæg

Se alle

Motorhistorisk Samråd

Debatten om vore køretøjers originalitet er intens for tiden blandt veteranbil entusiaster. Jeg faldt over denne artikel på DR's hjemmeside https://www.dr.dk/nyheder/regionale/nordjylland/udstoedning-

Årets sidste træf i Volvo 1800 klubben

Tekst og foto: Per Groth I efterhånden en hel del år har klubben arrangeret et træf til Raadvad for at markere afslutningen af det pågældende års kørsel med vore gamle biler. Disse træf forsøges afhol